Strona główna Praga Mokotów Fundacja Placówki

Strefa Pacjenta

Badanie USG – podstawowa metoda diagnostyki obrazowej

Ultrasonografia, zwana popularnie USG, to jedno z najbardziej rozpowszechnionych badań obrazowych we współczesnej medycynie. Jest ono bezbolesne, mało inwazyjne i wyjątkowo bezpieczne, przez co można je bez obaw wykonywać nawet u kobiet w ciąży czy dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu USG?

Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, historia badania USG sięga przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Od tego czasu badanie to rozpowszechniło się właściwie na każdą dziedzinę medycyny i jest wykorzystywane zarówno w celach profilaktycznych, diagnostycznych, jak i kontrolnych. Dzieje się tak dlatego, że jest to mało inwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, niezagrożona poważniejszymi skutkami ubocznymi oraz stosunkowo niedroga.

Badanie USG – na czym polega?

W trakcie badania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Emitowane są one przez przykładaną do danej partii ciała głowicę – wnikają w głąb organizmu, odbijają się od narządu i wracają do głowicy. Następnie specjalne oprogramowanie komputerowe przekształca echo odbitych fal w obrazy, widoczne na ekranie monitora. W zależności od obszaru, który ma zostać poddany badaniu, wykorzystuje się różne typy głowic oraz różne częstotliwości fali ultradźwiękowej. Przed USG dana partia ciała jest ponadto smarowana żelem, który z jednej strony ułatwia ślizganie się głowicy po skórze, a z drugiej – eliminuje pęcherzyki powietrza, które mogłoby wpływać na jakość obrazowania.

W przeciwieństwie do innych badań obrazowych, USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym – ryzyko, że fale ultradźwiękowe w jakikolwiek negatywny sposób wpłyną na funkcjonowanie narządów wewnętrznych jest naprawdę znikome. Z tego względu USG jest badaniem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, noworodków, dzieci i seniorów.

USG – jakie ma zastosowanie?

USG jest podstawową metodą obrazowania w diagnostyce i profilaktyce wielu chorób. Lekarz może je zlecić w sytuacji, gdy pacjent skarży się na bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, nudności, wymioty, biegunki i zaparcia, gorączkę czy nagłą utratę masy ciała, gdy pojawiają się krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego czy narządów rozrodczych, w sytuacji po urazach lub po nieprawidłowych wynikach badań laboratoryjnych (anemia, nieprawidłowy poziom enzymów trzustkowych i wątrobowych).

USG jest także podstawowym badaniem kontrolnym u kobiet w ciąży – pozwala ono zupełnie bezpiecznie sprawdzić, czy płód rozwija się w sposób prawidłowy. Wykonuje się je co najmniej trzy razy w trakcie ciąży. USG jest również najbardziej rozpowszechnionym badaniem profilaktycznym u noworodków (USG przezciemiączkowe, USG stawów biordowych).

Wszystkie osoby zainteresowane badaniem USG wykonywanym przez doświadczonych lekarzy z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją -> http://kimed.pl/mokotow/kontakt/. Zapewniamy profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta!

 

 

 Centrum Medyczne Mokotów

ul. Ludowa 6, Warszawa

tel: (22) 840 72 17

E-mail: rejestracja.mokotow@kimed.pl

Projekt finansowany ze środków UE
Nasza aplikacja mobilna:
© Copyright 2024 Grupa KIMED – Placówki Medyczne | Realizacja MediaHealth Polityka prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie!

  [quiz]


  Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Sprawność w każdym wieku z siedzibą na ul. Ludowa 6, 00-780 Warszawa.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Sprawność w każdym wieku z siedzibą na ul. Ludowa 6, 00-780 Warszawa.