Strona główna Praga Mokotów Placówki

Strefa Pacjenta

Badanie USG – podstawowa metoda diagnostyki obrazowej

Ultrasonografia, zwana popularnie USG, to jedno z najbardziej rozpowszechnionych badań obrazowych we współczesnej medycynie. Jest ono bezbolesne, mało inwazyjne i wyjątkowo bezpieczne, przez co można je bez obaw wykonywać nawet u kobiet w ciąży czy dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu USG?

Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, historia badania USG sięga przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Od tego czasu badanie to rozpowszechniło się właściwie na każdą dziedzinę medycyny i jest wykorzystywane zarówno w celach profilaktycznych, diagnostycznych, jak i kontrolnych. Dzieje się tak dlatego, że jest to mało inwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, niezagrożona poważniejszymi skutkami ubocznymi oraz stosunkowo niedroga.

Badanie USG – na czym polega?

W trakcie badania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Emitowane są one przez przykładaną do danej partii ciała głowicę – wnikają w głąb organizmu, odbijają się od narządu i wracają do głowicy. Następnie specjalne oprogramowanie komputerowe przekształca echo odbitych fal w obrazy, widoczne na ekranie monitora. W zależności od obszaru, który ma zostać poddany badaniu, wykorzystuje się różne typy głowic oraz różne częstotliwości fali ultradźwiękowej. Przed USG dana partia ciała jest ponadto smarowana żelem, który z jednej strony ułatwia ślizganie się głowicy po skórze, a z drugiej – eliminuje pęcherzyki powietrza, które mogłoby wpływać na jakość obrazowania.

W przeciwieństwie do innych badań obrazowych, USG jest badaniem całkowicie bezpiecznym – ryzyko, że fale ultradźwiękowe w jakikolwiek negatywny sposób wpłyną na funkcjonowanie narządów wewnętrznych jest naprawdę znikome. Z tego względu USG jest badaniem pierwszego wyboru u kobiet w ciąży, noworodków, dzieci i seniorów.

USG – jakie ma zastosowanie?

USG jest podstawową metodą obrazowania w diagnostyce i profilaktyce wielu chorób. Lekarz może je zlecić w sytuacji, gdy pacjent skarży się na bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, nudności, wymioty, biegunki i zaparcia, gorączkę czy nagłą utratę masy ciała, gdy pojawiają się krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego czy narządów rozrodczych, w sytuacji po urazach lub po nieprawidłowych wynikach badań laboratoryjnych (anemia, nieprawidłowy poziom enzymów trzustkowych i wątrobowych).

USG jest także podstawowym badaniem kontrolnym u kobiet w ciąży – pozwala ono zupełnie bezpiecznie sprawdzić, czy płód rozwija się w sposób prawidłowy. Wykonuje się je co najmniej trzy razy w trakcie ciąży. USG jest również najbardziej rozpowszechnionym badaniem profilaktycznym u noworodków (USG przezciemiączkowe, USG stawów biordowych).

Wszystkie osoby zainteresowane badaniem USG wykonywanym przez doświadczonych lekarzy z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją -> http://kimed.pl/mokotow/kontakt/. Zapewniamy profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta!

 

 

 Centrum Medyczne Mokotów

ul. Ludowa 6, Warszawa

tel: (22) 840 72 17

E-mail: rejestracja.mokotow@kimed.pl

Projekt finansowany ze środków UE
Nasza aplikacja mobilna:
© Copyright 2021 Grupa KIMED – Placówki Medyczne | Realizacja MediaHealth Polityka prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora Fundacja Sprawność w każdym wieku ul. Drawska 10 lok. 3, 02-202 Warszawa jedynie do kontaktu ze mną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora Fundacja Sprawność w każdym wieku ul. Drawska 10 lok. 3, 02-202 Warszawa jedynie do kontaktu ze mną.

   [recaptcha]