Strona główna Praga Mokotów Placówki

Strefa Pacjenta

Wybór lekarza POZ – co trzeba wiedzieć?

Każda osoba ubezpieczona ma prawo do korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, udzielanych przez lekarza POZ, zwanego również lekarzem rodzinnym. Pacjenci mają prawo samodzielnie wybrać lekarza POZ – co warto wiedzieć o procedurze takiego wyboru? Podpowiadamy!

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest najważniejszą częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce, dzięki której każda osoba ubezpieczona może korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania. Funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej opiera się na możliwości korzystania z usług lekarza POZ (zwanego również lekarzem rodzinnym), pielęgniarki POZ oraz położnej POZ. Co ważne, wyboru konkretnego lekarza czy pielęgniarki POZ pacjent dokonuje samodzielnie, poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji w wybranej przychodni, która świadczy takie usługi.

Wybór lekarza POZ – bez rejonizacji

Co ważne, przy wyborze lekarza POZ nie obowiązuje tzw. rejonizacja – nie trzeba więc decydować się na placówkę, która jest położona najbliżej miejsca zamieszkania. Można wybrać np. przychodnię położoną nieopodal miejsca pracy, o dużej renomie czy tę, w której pracuje lekarz, do którego mamy zaufanie.

Należy również pamiętać, że lekarza, pielęgniarkę i położną POZ można bezpłatnie zmienić trzy razy w roku kalendarzowym – każda kolejna zmiana kosztuje 80 zł. Zmiany dokonuje się poprzez złożenie odpowiednich deklaracji w wybranej placówce.

Czym zajmuje się lekarz POZ?

Od lekarza POZ uzyskać można pomoc w przypadku występowania wielu różnych schorzeń, zarówno nie będących dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, jak i tych bardziej poważnych – lekarz POZ może skierować pacjenta na konkretne badania (USG, EKG, RTG), do poradni specjalistycznej, do szpitala, uzdrowiska, na rehabilitację itp. Lekarz POZ może wykonać podstawowe szczepienia (zarówno u dzieci, jak i dorosłych), wystawiać zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, czyli tzw. L4, wystawiać zlecenia na transport czy przewóz sanitarny, wykonywać drobne zabiegi w gabinecie zabiegowym czy domu pacjenta.

Na co zwracać uwagę wybierając lekarza POZ?

Wybór lekarza POZ warto dobrze przemyśleć i to przynajmniej z kilku powodów. Ważne są m.in. kwestie logistyczne – to, jak daleko od domu czy miejsca pracy położona jest przychodnia, czy można do niej szybko dojechać, czy dysponuje parkingiem itp. Warto sprawdzić, czy w danej placówce można od razu wykonać podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe lub skorzystać z porady przynajmniej kilku specjalistów – tak, by oszczędzić czas potrzebny na szukanie i dojazd do kolejnych placówek.

Jeśli szukacie Państwo doświadczonych lekarzy POZ, świadczących pełen zakres usług podstawowej opieki zdrowotnej, zachęcamy do składania deklaracji POZ w Przychodni Kimed. Nasi lekarze POZ przyjmują od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. W naszej Przychodni można również od razu wykonać zlecone przez lekarza POZ badania laboratoryjne oraz USG. Zapraszamy do kontaktu -> http://kimed.pl/mokotow/kontakt/.Centrum Rehabilitacji Praga

ul. Międzyborska 50, Warszawa

tel: (22) 241 41 82

E-mail: rejestracja.praga@kimed.pl

Centrum Medyczne Mokotów

ul. Ludowa 6, Warszawa

tel: (22) 840 72 17

E-mail: rejestracja.mokotow@kimed.pl

Projekt finansowany ze środków UE
Nasza aplikacja mobilna:
© Copyright 2021 Grupa KIMED – Placówki Medyczne | Realizacja MediaHealth Polityka prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie!  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora Fundacja Sprawność w każdym wieku ul. Drawska 10 lok. 3, 02-202 Warszawa jedynie do kontaktu ze mną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora Fundacja Sprawność w każdym wieku ul. Drawska 10 lok. 3, 02-202 Warszawa jedynie do kontaktu ze mną.

   [recaptcha]