Strona główna Praga Mokotów Fundacja Placówki

Strefa Pacjenta

Wybór lekarza POZ – co trzeba wiedzieć?

Każda osoba ubezpieczona ma prawo do korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, udzielanych przez lekarza POZ, zwanego również lekarzem rodzinnym. Pacjenci mają prawo samodzielnie wybrać lekarza POZ – co warto wiedzieć o procedurze takiego wyboru? Podpowiadamy!

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest najważniejszą częścią systemu opieki zdrowotnej w Polsce, dzięki której każda osoba ubezpieczona może korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania. Funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej opiera się na możliwości korzystania z usług lekarza POZ (zwanego również lekarzem rodzinnym), pielęgniarki POZ oraz położnej POZ. Co ważne, wyboru konkretnego lekarza czy pielęgniarki POZ pacjent dokonuje samodzielnie, poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji w wybranej przychodni, która świadczy takie usługi.

Wybór lekarza POZ – bez rejonizacji

Co ważne, przy wyborze lekarza POZ nie obowiązuje tzw. rejonizacja – nie trzeba więc decydować się na placówkę, która jest położona najbliżej miejsca zamieszkania. Można wybrać np. przychodnię położoną nieopodal miejsca pracy, o dużej renomie czy tę, w której pracuje lekarz, do którego mamy zaufanie.

Należy również pamiętać, że lekarza, pielęgniarkę i położną POZ można bezpłatnie zmienić trzy razy w roku kalendarzowym – każda kolejna zmiana kosztuje 80 zł. Zmiany dokonuje się poprzez złożenie odpowiednich deklaracji w wybranej placówce.

Czym zajmuje się lekarz POZ?

Od lekarza POZ uzyskać można pomoc w przypadku występowania wielu różnych schorzeń, zarówno nie będących dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia, jak i tych bardziej poważnych – lekarz POZ może skierować pacjenta na konkretne badania (USG, EKG, RTG), do poradni specjalistycznej, do szpitala, uzdrowiska, na rehabilitację itp. Lekarz POZ może wykonać podstawowe szczepienia (zarówno u dzieci, jak i dorosłych), wystawiać zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, czyli tzw. L4, wystawiać zlecenia na transport czy przewóz sanitarny, wykonywać drobne zabiegi w gabinecie zabiegowym czy domu pacjenta.

Na co zwracać uwagę wybierając lekarza POZ?

Wybór lekarza POZ warto dobrze przemyśleć i to przynajmniej z kilku powodów. Ważne są m.in. kwestie logistyczne – to, jak daleko od domu czy miejsca pracy położona jest przychodnia, czy można do niej szybko dojechać, czy dysponuje parkingiem itp. Warto sprawdzić, czy w danej placówce można od razu wykonać podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe lub skorzystać z porady przynajmniej kilku specjalistów – tak, by oszczędzić czas potrzebny na szukanie i dojazd do kolejnych placówek.

Jeśli szukacie Państwo doświadczonych lekarzy POZ, świadczących pełen zakres usług podstawowej opieki zdrowotnej, zachęcamy do składania deklaracji POZ w Przychodni Kimed. Nasi lekarze POZ przyjmują od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. W naszej Przychodni można również od razu wykonać zlecone przez lekarza POZ badania laboratoryjne oraz USG. Zapraszamy do kontaktu -> http://kimed.pl/mokotow/kontakt/.Centrum Rehabilitacji Praga

ul. Międzyborska 50, Warszawa

tel: (22) 241 41 82

E-mail: rejestracja.praga@kimed.pl

Centrum Medyczne Mokotów

ul. Ludowa 6, Warszawa

tel: (22) 840 72 17

E-mail: rejestracja.mokotow@kimed.pl

Projekt finansowany ze środków UE
Nasza aplikacja mobilna:
© Copyright 2024 Grupa KIMED – Placówki Medyczne | Realizacja MediaHealth Polityka prywatności
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Zostaw numer, oddzwonimy do Ciebie!

  [quiz]


  Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Sprawność w każdym wieku z siedzibą na ul. Ludowa 6, 00-780 Warszawa.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...


   Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Sprawność w każdym wieku z siedzibą na ul. Ludowa 6, 00-780 Warszawa.