Niezwykle skuteczna, nieinwazyjna metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych i bólowych układu mięśniowo – szkieletowego. Według licznych badań metoda wykazuje niezwykle wysoką skuteczności u pacjentów, którzy wcześniej byli bezskutecznie leczeni metodami zachowawczymi. Bardzo często efekt terapeutyczny uzyskuje się już po kilku zabiegach.
Ze względu na szybki efekt oraz niską czasochłonność fala uderzeniowa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie sportowej. Najczęściej stosuje się ją na problemy związane ze ścięgnami, więzadłami, ale znajduje również swoje zastosowanie w chorobach kości lub mięśni. Biorąc pod uwagę dużą bodźcowość oraz głębokość penetracji, zabiegu nie wolno wykonywać w okolicy dużych nerwów. Dlatego fali uderzeniowej nie zleca się na choroby kręgosłupa.
Fale uderzeniowe są akustycznymi falami przenoszącymi energię w bolące miejsca. Dzięki dostarczonej energii następują procesy leczenia i regeneracji ścięgien i tkanki miękkiej.
WYTWARZANIE FALI UDERZENIOWEJ
Wytwarzanie fal mechanicznych o działaniu leczniczym umożliwia specjalistyczna aparatura wytwarzająca je najczęściej pneumatycznie. Urządzenie oprócz komputera zawiera specjalny kompresor, który wytwarza odpowiednie ciśnienie wysyłane do aplikatora. Pistolet zawiera w sobie odpowiedni nabój, który poruszany sprężonym powietrzem wytwarza fale mechaniczną.
Zabieg wykonuje się przykładając aplikator do miejsca zmienionego chorobowo, nasmarowanego uprzedni o substancją sprzęgającą.
FALA UDERZENIOWA LECZENIE
Terapia falami uderzeniowymi wywiera mocny, miejscowy wpływ na organizm. Głębokość penetracji w tkanki oraz szerokie spektrum działania są niespotykane w fizjoterapii stąd jej wysoka skuteczność.
1. Działanie przeciwbólowe
Polega na dezaktywacji błon komórkowych zakończeń nerwowych podnosząc jednocześnie próg odczuwanego bólu. Dodatkowo zaostrzając chwilowo stan zapalny powoduje miejscowy wzrost stężenia substancji przeciwbólowych, dając po kilku dniach efekt zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Powodując mikrouszkodzenia przyspiesza produkcje kolagenu. Jednocześnie poprawia miejscowo trofikę, zwiększa odżywienie tkanek i przyspiesza usunięcie produktów metabolizmu komórkowego co przekłada się na regenerację tkanek. Jest to nie zwykle istotne działanie, dzięki któremu osiąga się bardzo wysoką skuteczność w terapii np. „łokcia tenisisty”.
4. Działanie relaksacyjne
Opiera się na rozluźnieniu mięśni, aparatu więzadłowego oraz naczyń krwionośnych na skutek działania fali mechanicznej, która wprowadza do tkanek energię.
WSKAZANIA DO TERAPII FALAMI UDERZENIOWYMI
PRZECIWSKAZANIA DO TERAPII FALAMI UDERZENIOWYMI
Zespół bolesnego barku
Bóle pięty (zapalenie powięzi podeszwowej stopy, ostrogi piętowe)
Łokieć tenisisty, łokieć golfisty (zapalenie nadkłykcia)
Ból ścięgna Achillesa
Kolano skoczka (ból ścięgien rzepki)
Punkty spustowe
Zespół mięśnia piszczelowego przedniego
Ból okolicy bioder
Centrum Rehabilitacji Praga
ul. Międzyborska 50, Warszawa
tel: (22) 241 41 82
E-mail: rejestracja.praga@kimed.pl
Centrum Medyczne Mokotów
ul. Ludowa 6, Warszawa
tel: (22) 840 72 17
E-mail: rejestracja.mokotow@kimed.pl