Kinezyterapia
Ćwiczenia indywidualne
Metody neurofizjologiczne
- PNF, Vojta, NDT Bobath – wykorzystują odruchy warunkowe do nauki nowych wzorców ruchu. W efekcie odruchy patologiczne są hamowane, a wyzwolone zostają reakcje fizjologiczne.
- Reedukacji nerwowo-mięśniowej.
- Mobilizacje – techniki oddziaływania na tkanki miękkie, które prowadzą do przywrócenia fizjologicznego i bezbolesnego zakresu ruchu.
- Manipulacja – techniki terapii manualnej, które prowadzą do przywrócenia pełnego i bezbolesnego zakresu ruchu w zablokowanym stawie.
Ćwiczenia czynne
- Wolne – mają na celu miedzy innymi utrzymanie zakresu ruchu w stawach, kształtowanie koordynacji mięśniowej, likwidację wzmożonego spoczynkowego napięcia mięśni.
- Z oporem – prowadzą do zwiększenia siły mięśniowej i poprawy wytrzymałości ćwiczonych mięśni.
Ćwiczenia bierne i czynno-bierne
Są wskazane między innymi u pacjentów z porażeniami i niedowładami mięśni szkieletowych oraz ze wzmożonym napięciem mięśniowym (napięciem spastycznym).
Ćwiczenia izometryczne
Są zalecane w czasie unieruchomienia (np. opatrunek gipsowy) w celu przeciwdziałania zanikom mięśniowym a także aby uzyskać przyrost masy mięśnia.
Ćwiczenia wspomagane
Wykonuje się w celu zwiększenia zakresu ruchów w stawach oraz w uzyskaniu rozluźnienia nadmiernie napiętych sieni.
Ćwiczenia czynne
- W odciążeniu – dzięki tym ćwiczeniom można uzyskać poprawę siły mięśniowej, zapobiegać powstawaniu ograniczeń ruchu i zmniejszyć dolegliwości bólowe w czasie trwania ćwiczeń.
- W odciążeniu z oporem – ćwiczenia te prowadzą do zwiększenia siły mięśniowej, uzyskania kompensacyjnych przerostów siły, uzyskania poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej.
Wyciągi
Są to zabiegi, które prowadzą do odciągnięcia powierzchni stawowych od siebie oraz rozluźnienia mięśni wokół danego stawu w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i zwiększenia zakresu ruchu.
Inne formy usprawniania
- Rotor – umożliwia zwiększenie siły mięśniowej, poprawę wytrzymałości mięśni, zwiększenie zakresu ruchu w ćwiczonych stawach oraz koordynacji mięśniowo-nerwowej.
- Ćwiczenia manualne – w czasie tych ćwiczeń wykorzystuje się przybory i stoliki w celu usprawnienia drobnych stawów rąk.
- Kinesiotaping – stosowany jest przy nieprawidłowym napięciu mięśniowym, przeciążeniach stawów, w celu korekcji położenia tkanek miękkich względem siebie.